Barion Pixel

Pokud si myslíte, že všechny sladké brambory jsou si podobné, tak se mýlíte! Vzpomeňte si na jablka. Existují desítky různých druhů (Golden Delicious, Idared, Red Delicious, Gala, Granny Smith, Topaz, Rubinola atd.) a každý z nich vypadá a chutná jinak.

Sladké brambory jsou na tom stejně! Odrůdy sladkých brambor se liší barvou slupek (žlutá, oranžová, červená, fialová nebo šedobílá); barvou dužiny (bílá, žlutá, načervenalá nebo oranžová); strukturou (měkká a šťavnatá nebo suchá a pevná); tvarem (široký až zúžený) a chutí (mírně až velmi sladká). Na celém světě existuje více než 400 druhů sladkých brambor!

Šťavnaté typy s oranžovou dužinou jsou nejpopulárnější ve Spojených Státech, ačkoliv se pěstují stále více také jiné druhy, aby byl trh s potravinami uspokojen.

Asijské trhy dávají přednost fialové slupce, krémové dužině, hladké struktuře, mírně suchému typu, který je po upečení velice sladký. Španělské trhy mají tendenci upřednostňovat suché typy s bílou dužinou, které nejsou sladké.

To jsou některé z nejpopulárnějších odrůd sladkých brambor, které jsou dnes k dispozici.

Následující odrůdy jsou podle odborníků jedny z nejlepších. Průměrný počet dní potřebných k vývoji plodin je u každé uveden, ačkoliv se tyto údaje mohou lišit v závislosti na klimatu a na tom, jak daleko od sebe jsou brambory zasazené. Při výběru odrůd, které plodí za 90 až 100 dnů, se mohou z domácích sladkých brambor radovat i zahradníci na severu.


Beauregard (95 dní), slupka světle růžové nebo měděné barvy, suchá oranžová dužina, rovnoměrně tvarovaná. Velmi dobré výnosy (velké kořeny), dobře se skladuje. Vynikající nová odrůda, která byla zemědělci opravdu dobře přijata. Extrémně vysoké výnosy s velmi malým procentem praskání. Rychlé dozrávání s dobrým vzhledem. Není tak šťavnatá jako některé dědičné odrůdy, ale dobře se skladuje.
Odrůda, kterou pěstujeme a nabízíme k prodeji.


O´Henry (100 dní). I když jste nikdy dříve nebyli fanoušky sladkých brambor, musíte vyzkoušet O´Henry. Unikátní chuť připomíná chuť ořechů a medu. Budou se Vám sbíhat sliny v ústech ještě dříve, než je vyndáte z trouby – při pečení zaplaví vaši kuchyni vůně sladkého, teplého medu. Slupka je tenká, téměř bez barvy, resp. světle hnědá. Dužina zlaté barvy je bez žilek a trochu sušší, podobně jako tradiční sladké brambory. Velké hlízy rostou v kompaktním střapci pod rostlinou, což umožňuje snadnější sběr.
Odrůda, kterou pěstujeme a nabízíme k prodeji.


Fialové sladké brambory (cca 100 dnů) je fascinující nová, zatím nezveřejněná odrůda sladkých brambor s fialovou slupkou a vlhkou fialovou dužinou. Obsahuje nejvíce antioxidantů a podobně jako odrůda O´Henry je méně náročná na pěstování a odolnější vůči drátovcům.
Odrůda, kterou pěstujeme a nabízíme k prodeji.


Bush Porto Rico (120 dní) má žlutou slupku a dužinu, keřovitý způsob růstu; potřebuje dlouhou sezónu, aby se rozrostla; vhodná pro malé zahrady.


Carver (100 dní), měděná slupka, tmavě oranžová dužina, nepřekonatelná chuť, krátké úponky; snadný sběr, neboť hlízy se nahromadí přímo pod stonkem.


Centennial (100 dní), měděná slupka, světle oranžová dužina; bohaté výnosy dlouhých, tenkých kořenů, dobře se skladuje.


Covington je nejnovější odrůda. Pěstitelé ji přijali tak dobře, že je zastoupená téměř 90% ve výměru všech batátů pěstovaných v Severní Karolíně. Oranžová dužina má vzhled a chuť, jakou spotřebitelé opravdu vychutnávají.


Frazier White (90 dní) je dědičná odrůda s bílou slukou a velice sladkou bílou dužinou, která se může změnit při vaření na světlezelenou; spolehlivá výroba, lehce se pěstuje i sbírá.


Georgia Jet (90 dní), růžová/červená slupka, oranžová dužina; raný sběr; velmi vysoké výnosy; tolerantní na chlad; dobře se skladuje.


Hernandez (105 dní), tmavě oranžová slupka; šťavnatá, tmavě oranžová dužina; velice sladká chuť; skvělá na koláče; intenzivní úponky.


Jewel (105 dní), světle oranžová slupka a dužina; intenzivní úponky, kořeny střední velikosti, dobře se skladuje.


Korean Purple (90 dní), dědičná odrůda; fialová slupka s bílou dužinou; vysoké výnosy; velmi sladká.


Maryland 810 (100 dní), červená slupka; tmavě oranžová dužina; velmi šťavnatá; nadprůměrné výnosy; velmi sladká.


Nancy Hall (120 dní) dědičná; žlutá slupka se sladkou, žlutou, mírně suchou dužinou; vynikající chuť; malé kořeny.


Regal (105 dní), červená slupka, šťavnatá oranžová dužina, středně intenzivní úponky.


Tainung 65 (95 dní), sametově světlerůžová slupka, krémová světle zlatá dužina; raný sběr, vysoké výnosy; dlouhé úponky.


Vardaman (105 dní), světle oranžová slupka, dlouhé, tenké kořeny, oranžová dužina; vysoký, keřovitý způsob růstu.